Proces próchnicowy w zębach mlecznych ma bardzo dynamiczny charakter, z małej plamy próchnicowej w ciągu kilku tygodni dochodzi do całkowitej destrukcji zęba. Wynika to z budowy zębów mlecznych. Zęby te psują się znacznie szybciej niż zęby stałe, ponieważ ich szkliwo jest dwukrotnie cieńsze i słabiej zmineralizowane.
Ponadto próchnica jest chorobą zakaźną i bardzo szybko przenosi się na sąsiednie zęby. Szczególnie w wieku ok. 6 lat, gdy obok zębów mlecznych stoją zęby stałe istotne jest, aby ząbki mleczne były zdrowe.
W Centrum BIANCO stosujemy laserową diagnostykę próchnicy DIAGNOdent PEN.
Początkowe zmiany próchnicowe są odwracalne, pod warunkiem wczesnego rozpoznania i odpowiedniego leczenia. Oferujemy precyzyjną diagnostykę przy pomocy lasera diagnostycznego DIAGNOdent PEN, który potrafi wykryć wczesną próchnicę niewidoczną gołym okiem. Dzięki temu jesteśmy w stanie zabezpieczyć ząb, zanim pojawi się ubytek. Takie zabezpieczenie odbywa się bez nieprzyjemnego borowania i niepotrzebnego stresu dla dziecka.
W zależności od stopnia rozwoju zmian próchnicowych stosujemy:
- Leczenie OZONEM – remineralizacja wczesnych zmian próchnicowych;
- Opracowanie tkanek przy użyciu KOMPUTEROWEGO ZNIECZULENIA.
Czy warto leczyć zęby mleczne?
Odpowiedź brzmi: TAK!
- zęby mleczne nieleczone sprawiają dolegliwości bólowe;
- brak leczenia prowadzi do konieczności ich usunięcia;
- wczesna utrata zębów mlecznych hamuje rozwój kości szczęk oraz skutkuje nieprawidłowym ustawieniem zębów stałych w przyszłości; zęby mleczne stanowią kierunkowskaz dla zębów stałych;
- braki w odcinku przednim wpływają na mowę dziecka;
- brak uzębienia może powodować niższą samoocenę dziecka i utrudnione kontakty z rówieśnikami;
- nieleczone zęby mleczne, które kontaktują się z nowo wyrżniętymi, słabo zmineralizowanymi zębami stałymi, mogą powodować powstanie zmian rozwojowych i próchnicowych na ich powierzchni;
- stan uzębienia wpływa na stan ogólny dziecka;
- nieleczone zęby mogą powodować różne choroby odogniskowe, w tym również choroby serca czy nerek.