Ortodoncja

ortodonta Częstochowa

Wady zgryzu nie są jedynie problemem estetycznym. Przyczyniają się do dysfunkcji wymowy, powodują trudności w oddychaniu, utrudniają spożywanie posiłków i właściwe dbanie o higienę. Na szczęście współczesna ortodoncja z powodzeniem umożliwia szybkie, a przede wszystkim komfortowe dla Pacjenta leczenie nawet poważnych wad zgryzu. Leczeniu ortodontycznemu mogą być poddawane nie tylko dzieci i nastolatki, ale również i dorośli. Każdy moment życia jest dobry, aby zawalczyć o piękne zęby. Umów się na konsultację z ortodontą w Centrum Stomatologii Bianco i odmień swój uśmiech.

Wady zgryzu

Wady zgryzu różnią się stopniem zaawansowania, a ułożenie zębów jest unikatowe w przypadku każdego pacjenta, jednak można wyróżnić kilka podstawowych wad zgryzu:

  • zgryz głęboki – występuje w przypadku gdy górne zęby w znaczący sposób zachodzą na dolne. Ta wada może prowadzić do szybszego ścierania się powierzchni zębów i powodować choroby przyzębia,
  • przodozgryz – z tą wadą mamy do czynienia, gdy broda i dolna szczęka są w widoczny sposób wysunięte, a dolny łuk zębowy zachodzi na górny,
  • zgryz otwarty – kiedy zęby nie stykają się ze sobą. Tego rodzaju wada zgryzu pociąga za sobą wiele innych wad jak np. wysokie podniebienie, niedorozwój szczęki czy obniżone napięcie mięśniowe w niektórych partiach twarzy,
  • zgryz krzyżowy – to przypadek, w którym zęby dolne zachodzą na górne najczęściej w bocznym odcinku,
  • stłoczenia zębowe – mamy z nimi do czynienia, kiedy zęby nachodzą na siebie, ponieważ są za duże w stosunku do kości szczęki lub żuchwy i nie mogą pomieścić się swobodnie w łuku,
  • szparowy typ uzębienia – ta wada występuje, gdy zęby są zbyt rozsunięte i występują pomiędzy nimi widoczne przerwy.

Kiedy udać się do ortodonty?

W przypadku leczenia ortodontycznego obowiązuje jedna, bardzo ważna zasada: im wcześniej, tym lepiej. W przypadku dzieci ocena stanu zębów i wychwycenie odpowiedniego momentu na wizytę nie są trudne. Zaleca się pierwszą wizyte ok 6 roku życia. Inaczej wygląda to w przypadku osób dorosłych. U niektórych z nich zbagatelizowano w dzieciństwie wady zgryzu i byli zmuszeni żyć z nimi przez długie lata. U innych problemy występują w momencie wyrzynania się zębów mądrości — ósemki często napierają na pozostałe zęby i powodują powstawanie stłoczeń zębowych. Wczesne zauważenie problemu ortodontycznego znacznie upraszcza leczenie i skraca jego czas.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Choć przypadki wad zgryzu, z jakimi Pacjenci zgłaszają się do naszego gabinetu ortodontycznego są różne, to schemat leczenia wygląda podobnie. Przed przystąpieniem do leczenia diagnozujemy stan zębów Pacjenta i zlecamy wykonanie niezbędnych badań. Dzięki skanerowi wewnątrzustnemu iTero możemy szybko i komfortowo wykonać cyfrowy wycisk zębów Pacjenta i zwizualizować efekty możliwe do osiągnięcia dzięki terapii aparatem ortodontycznym. Planując przebieg leczenia, szczegółowo informujemy Pacjenta o rodzaju terapii, jej etapach, a także całkowitych kosztach, jakie będzie musiał ponieść. Rodzaj aparatu indywidualnie dobieramy do potrzeb Pacjenta, specyfiki wady zgryzu, z którą się zmaga i jej zaawansowania. Po wykonaniu aparatu zakładamy go Pacjentowi i udzielamy krótkiego instruktażu higieny i postępowania z aparatem, odpowiadając na wszystkie ewentualne pytania. Od tego momentu Pacjent powinien regularnie pojawiać się w gabinecie ortodontycznym na wizytach kontrolnych. Podczas nich lekarz kontroluje przebieg leczenia, reguluje aparat, bądź — tak jak w przypadku leczenia systemem Invisalign — przekazuje Pacjentowi nowy zestaw nakładek prostujących. Długość okresu leczenia jest w każdym przypadku indywidualna i zależy między innymi od rodzaju wady i wieku Pacjenta. Gdy wreszcie nadejdzie czas na ściągnięcie aparatu ortodontycznego, zakładany jest aparat retencyjny, który odpowiada za utrzymanie rezultatów leczenia. Na etapie utrzymywania efektów leczenia, również zaleca się okresowe wizyty kontrolne u ortodonty.

W jakim wieku można rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Jakiś czas temu istniało powszechne przekonanie, że leczenie ortodontyczne jest skuteczne tylko w przypadku Najmłodszych Pacjentów i że właśnie do nich jest adresowane. Oczywiście to stwierdzenie błędne, ponieważ znakomite rezultaty terapii ortodontycznej można osiągnąć u Pacjentów w niemal każdym wieku. Właściwie zaplanowane i przeprowadzone leczenie ortodontyczne pozwala pozbyć się nie tylko kompleksów, ale także problemów z wadami wymowy czy przedwczesnym starzeniem się twarzy.

Ruchome aparaty ortodontyczne

Klasyczne ruchome aparaty ortodontyczne najczęściej wykorzystuje się w leczeniu dzieci. Pomagają one we właściwej rozbudowie łuków zębowych i stymulują prawidłowy rozrost szczęki górnej i dolnej. Składają się z wykonanej z akrylu podstawy aparatu oraz metalowych zamków, śrub, sprężyn i klamer. Aparaty ruchome są przeznaczone do noszenia nocą, jednak warto zakładać je dodatkowo na kilka godzin w ciągu dnia. Są zalecane nawet dzieciom, które mają jeszcze mleczaki bądź uzębienie mieszane, ponieważ pomagają w rozwoju łuków zębowych, dzięki czemu w przyszłości nie będzie konieczna ekstrakcja niemieszczących się zębów stałych. Ruchome aparaty umożliwiają korygowanie tylko niewielkich wad zgryzu i wymagają od Pacjenta dużej samodyscypliny.

W przypadku Pacjentów dorosłych doskonale sprawdzają się aparaty w formie systemu niewidocznych nakładek, taki jak np. system Invisalign. Dzięki transparentnym alignerom ortodontycznym leczenie jest szybsze i bardziej dyskretne niż przy użyciu aparatu stałego. Podczas użytkowania Invisalign Pacjent nie musi rezygnować ze swoich ulubionych potraw i w niczym się ograniczać. Nakładki korygują zgryz już od pierwszego założenia i są wymieniane na nowe co dwa tygodnie. Doskonale sprawdzają się przy korekcji niemal wszystkich wad zgryzu o różnym stopniu zaawansowania.

Stałe aparaty ortodontyczne

Aparaty stałe są przymocowywane do powierzchni zębów Pacjenta. Składają się na niego pierścienie, zamki, łuk aparatu, a w niektórych przypadkach także ligatury. Stałe aparaty ortodontyczne nieprzerwanie działają na zęby z określona siłą i korygują zgryz. Wśród aparatów stałych można wyróżnić:

  • Aparaty metalowe – w tych aparatach zarówno zamki, łuk aparatu, jak i pierścienie są wykonane z wysokiej jakości metalu o właściwościach antyalergicznych. Łuk utrzymywany jest w szczelinie zamka przy pomocy gumowej ligatury.
  • Aparaty ceramiczne – w przypadku tego aparatu zamki są wykonane z ceramiki. Mają kolor mleczno-biały, dzięki czemu nie odróżniają się od barwy zębów. Dla uzyskania dobrego efektu estetycznego w przypadku aparatów ceramicznych stosuje się powlekane łuki i transparentne ligatury.
  • Aparaty kryształowe (szafirowe) – to rodzaj aparatu, którego zamki są wykonane z kryształu. Dzięki temu są całkowicie bezbarwne i niemal niewidoczne.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Koszty leczenia aparatem Invisalign rozpoczynają się od 10 000 złotych. Aparat ceramiczny to koszt rzędu 3 150 zł, natomiast leczenie aparatem metalowym to wydatek 2 500 zł. Przystępując do leczenia, należy wziąć też pod uwagę opłaty za konsultację wstępną, wizyty kontrolne i inne zabiegi dentystyczne niezbędne do wykonania przed założeniem aparatu (np. leczenie ubytków, usuwanie kamienia nazębnego).